Az OTTHON házak különszám – Tudatosan az energiával című szakértése a környezettudatos házépítésről szól.
AZ ÉPÍTÉSZET EGYIK LEGFONTOSABB KÉRDÉSE MA AZ ENERGIAFOGYASZTÁS. NEM MEGLEPŐ EZ, HISZEN A VILÁGON FELHASZNÁLT ENERGIA TÖBB, MINT FELÉT AZ ÉPÜLETEK EMÉSZTIK FEL. ELENGEDHETETLEN TEHÁT A TUDATOS TERVEZÉS.
Energiatudatosság? A tervezőasztalon kezdődik.
Építészeti szempontból a tájolás, a nyílászárók elhelyezése, méretezése és az árnyékolás drasztikusan befolyásolhatják a nyári felmelegedést, illetve a napenergia passzív hasznosításának lehetőségét. Az energiatudatos ház tervezése ezért a megfelelő tájolású telek kiválasztásával kezdődik és a tömegformálást, az alaprajzi elrendezést helyezi a középpontba. Az építész és az épületgépész a kezdetektől együttműködik annak érdekében, hogy benapozás-vizsgálat alapján méretezett nyílászárókkal, a nyári felmelegedés miatti hűtési igény és a téli passzív naphasznosítás optimális energiamérlegével, a szellőztetés és a hővisszanyerés, valamint a hőtárolás optimalizálásával csökkentsék az energiafelvételt.
ÉPÍTTETŐI SZEMPONTBÓL A MÉRTÉKLETESSÉG A KULCS, HISZEN KÖNNYŰ BELÁTNI, HOGY A NAGYOBB HÁZ NAGYOBB ENERGIAIGÉNYT IS JELENT.
Minek nevezzelek? Aktív- és passzívház.
A fenti komplex megközelítésre törekvő szemlélet jelenik meg 1990 óta a passzívház, majd az elmúlt években az aktívház fogalmában. A passzívház német minősítési rendszer, mely az energiafelhasználás minimalizálására törekszik a műszaki megoldások (nyílászárók, falazóanyagok, hőszigetelések, hővisszanyerők) segítségével. Az aktívház elsősorban energiahatékony, és csak másodsorban törekszik arra, hogy plusz energiát termeljen, lehetőleg megújuló forrásból.
Befektetés hosszú távra. Árnyékolástechnika.
A falazatokat, nyílászárókat és hőszigetelést gyártók mellett az árnyékolástechnika is a hatékonyabb energiafalhasználás érdekében fejleszt. Alumíniumredőny, zsaluzia vagy napháló segítheti – akár fény- és szélérzékelővel, automatizálva – a beltér ideális hőháztartását és ezzel a komfortérzetet.
Tisztán a természettől. Napenergia.
A nap fél óra alatt a világ egyéves teljes fogyasztásnak megfelelő energiát sugároz a Földre. Sajnos ennek a mennyiségnek számokban szinte kifejezhetetlen töredékét hasznosítjuk, ezért is fontos, hogy az Európai Tanács irányelve szerint 2020-ra 20%-ra kell növelni a megújuló energiák részarányát. A Nap aktív felhasználását biztosító napkollektor és napelem alkalmazásához beszédes adat, hogy hazánkban évente 2150 a napsütéses órák száma, ami magasabbnak mondható az európai középértéknél.
Szellőztetés okosan. Épületgépészet.
Épületgépészeti kihívás, hogy a korszerű nyílászárókkal szinte megszűnik a folyamatos, természetes légcsere, így direkt szellőztetésre van szükség. A bevezetett friss levegő nyári hűtése, téli fűtése sok energiát emészt fel, miközben a kidobott elhasznált levegőben rengeteg energia mehet veszendőbe. A hővisszanyerős gépi szellőztetés jelenti erre a megoldást, lehetőleg a bevezetett levegő előtemperálásával a földben, vagy a ház alatti csőrendszeren keresztül. A pótlólagos temperálásra kiválóak a hőszivattyúk, főleg ha a szükséges áramot is megújuló forrásból tudjuk biztosítani.
Számoljunk, mérlegeljünk. Ökologikus szemlélet.
A fenntartható szemléletnek arra is ki kell terjednie, hogy az épület üzemeltetési és megépítési költségei is észszerűek legyenek, hiszen az építőanyagoknak, berendezéseknek, azok szállításának, az építési folyamatnak is van energiatartalma. Ha a többletenergia meghaladja azt, amit megspórolhatunk az épület élettartama alatt, akkor nem csökkentjük, hanem éppen növeljük az ökológiai lábnyomunkat, miközben felesleges költségekbe verjük magunkat. A valódi energiatudatosság ezért az épület teljes energiamérlegének optimalizálása megfelelő költségszint mellett.
AZ ENERGIATUDATOSSÁG CÉLJA A VESZTESÉG ÉS A FELHASZNÁLÁS CSÖKKENTÉSE, FŐKÉNT A HŐKOMFORT, AZ OXIGÉNIGÉNY ÉS A PÁRATARTALOM BIZTOSÍTÁSÁVAL.
TUDATOSAN AZ ENERGIÁVAL
A Tudatosan az energiával című szakértésünk az OTTHON házak különszám 2017. II. évfolyam 2. számában számában jelent meg.
Szakértés: Hujber-Nagy Aletta, belsőépítész és környezettervező művész és Nagy Károly, építész.
Ha tetszett a bejegyzés, csatlakozz a hna design Facebook táborához ITT, hogy minden új cikkünkről és munkánkról értesülhess.
Vagy iratkozz fel hírlevelünkre ITT, illetve ha az online vagy személyes tanácsadás érdekelne, akkor nézz körül ITT.