BELSŐÉPÍTÉSZETI KEDVENCÜNK: kevés olyan meghatározó eleme van egy többszintes háznak, mint a lépcső. Miért dugnánk el és szorítanánk a sarokba, amikor a tér egy dísze és persze biztonságos közlekedőhely is lehetne?
Tervezés és méretezés, betartandó szabályok
Egy ház tervezésekor általában nagy harc folyik a négyzetméterekért. Jó megoldás, ha a hasznos területet ügyes alaprajzi szervezéssel a közlekedőkre szánt hely rovására növeljük. Azonban gyakran előfordul, hogy a helytakarékosság nem megfelelő értelmezésének a lépcső is áldozatul esik. A túl meredek vagy túl keskeny lépcsőkarok, a szűk fordulók, különböző magasságú fokok, rosszul kialakított induló és érkező szintek megkeserítik a mindennapokat. A lépcsőn való közlekedés ugyanis más, mintha sík terepen sétálnánk. Nem jó, ha nagyon fel kell emelni a lábat, ugyanakkor a talpnak elegendő helyre van szüksége a lépcsőfokokon. Fontos a kapaszkodás biztosítása, valamint a megfelelő pihenők elhelyezése is.
Lépcső méretezése
A kényelmes lépéshossz kiszámítására van egy képlet, ami megadja a lépcsőfok magasságának és szélességének ideális viszonyszámát. Az azonban könnyen belátható, hogy minél magasabbak a fokok, annál keskenyebbek is, és minél meredekebb egy lépcső, annál kevésbé kényelmes és biztonságos. A tervezéskor fontos szempontként jelentkezik továbbá, ha kisgyerek is közlekedik a lépcsőn. Az átlagosnak számító 297 centiméter szintkülönbség esetén 18 fellépéssel számolva 16,5 centiméter magasság jön ki, tehát a kényelmes lépcsőhöz 27-31 centiméter széles fokokra van szükség.
Fontos szabály még, hogy a lépcső bármely pontján legyen 2,2 méter a szabad magasság, egy lépcsőkar szélessége minimum 80 centiméter, a pihenő mérete legalább a karszélesség plusz 10 centiméter, és két szint közötti lépcsőkarokban kizárólag azonos méretű fokok lehetnek. Biztonsági okokból a lépcső és a korlátelemek közötti nyílás maximum 12 centiméter, a korlát magassága legkevesebb 90 centiméter.
Egy lépcső akkor kényelmes, ha nem kell elapróznunk a lépést, vagy éppen a szokásosnál nagyobbat lépni.
Korlátlan lehetőségek? Csak anyaghasználatban
A lépcső szerkezeti kialakításában szinte csak a fantázia és a pénztárca szab határt. Fa, fém, üveg, kompozit anyagok, beton, bármelyikből készülhet lépcső. Ugyan az anyagválasztást a teherbírási és műszaki szempontok befolyásolják – a lépcső saját súlya, rögzítése –, de jó tervezéssel szép megoldások lehetségesek. A tartószerkezet leggyakrabban fa, fém vagy beton, míg a különleges anyagok a fokok, illetve a korlát kialakításánál jelennek meg. Technológiai szempontból nincs akadálya annak sem, hogy a teljes lépcsőszerkezet speciális üvegből, fém alkatrész nélkül készüljön, illetve az extrém formáknál a tartószerkezet, a fokok és a korlát össze is olvadhat.
Bár az interneten sok csábító külföldi példával találkozni, a magyar szabályozás szigorúan kimondja, hogy minden, egy méternél hosszabb vízszintes vetületű lépcsőt korláttal kell ellátni. Ez azt jelenti, hogy három-négy foknál hosszabb lépcsőkar esetén kötelező a korlát. Ahol gyerekek vannak, ott vízszintes rudak, huzalok helyett tömör vagy sűrű, függőleges osztású korlát mezőket alakítsunk ki.
Helypazarlás a lépcső? Lehet a ház hasznos része
Ahelyett, hogy a lépcső által elfoglalt helyet veszteségnek tekintenénk, sokféle módon hasznosíthatjuk. A fokok alá épített fiókokkal bútor funkciót kaphat, míg a korlát, vagy akár maga a lépcső lehet könyvespolc is, de a lépcsőkar alatti helyet sem kell holttérként kezelni: értékes tároló, illetve kamra válhat belőle, az előtérben praktikus gardróbszekrény. Ha pedig nyitottabbak vagyunk, és például a nappali részévé tesszük a lépcsőt, akkor klasszikus módon elhelyezhetünk alatta komódot, de berendezhetjük olvasókuckónak, játszósaroknak, esetleg dolgozórésznek is. Akármilyen plusz funkció mellett döntünk, az tovább növeli a lépcső értékét.
Ha a tervezéskor megtaláljuk a lépcső hasznosításának legjobb módját, akkor nincs elveszett lehetőség, sem elveszett tér.
Nincs rejtegetnivalónk. Lépcső a fókuszpontban
Gyakran megesik, hogy tervezés során a lépcsőt a lakás alárendelt részének tekintik, szinte eldugják, beszorítva három fal közé, így nem kapja meg a szükséges teret és figyelmet. Pedig a kényelmesre tervezett lépcső a lakás bármely részén ugyanannyi helyet foglal, s ha a lakótérbe kerül, akkor jobban odafigyelünk rá, gondosabban tervezzük meg, ezért a minősége és a használati értéke is jobb lesz. Természetesen minden ház egyedi, a lehetőségek és a lakók igényeinek figyelembevételével kell megtalálni a lépcső helyét, de ha megtehetjük, ne rejtegessük.
A lépcsők évszázadokig főszerepet kaptak a villák, paloták, középületek tervezésekor. Míves korlátok, mesterien megformált lépcsőkarok, minőségi anyagok kerültek akár még egy bérházba is. Egy igényesen megtervezett és kivitelezett lépcső ma is ugyanígy fókuszpontja lehet a háznak, s ehhez nem feltétlenül szükségesek drága szerkezetek és anyagok, néha éppen az egyszerűség a hatásosabb. A szép és jó lépcsőnek egyetlen titka van: az odafigyelés. Szánjunk elegendő időt a megtervezésére, hálásak leszünk érte magunknak
Legyünk bátrak, kapjon főszerepet a lépcső! Lehet vizuálisan is összekötő kapocs a szintek között.
Belsőépítészeti kedvencünk, a lépcső
A Belsőépítészeti kedvencünk, a lépcső című szakértésem az OTTHON házak különszám, 2017. II. évfolyam 2. számában jelent meg.
Szakértő: Hujber-Nagy Aletta, belsőépítész és környezettervező művész és Nagy Károly, építész
Ha tetszett a bejegyzés, csatlakozz a hna design Facebook táborához ITT, hogy minden új cikkünkről és munkánkról értesülhess.
Vagy iratkozz fel hírlevelünkre ITT, illetve ha az online vagy személyes tanácsadás érdekelne, akkor nézz körül ITT.