Török Ferenc infografika az Építőművészet II. tantárgy keretén belül a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karának belsőépítész és környezettervező mesterszakára
Egyetemi éveim harmadik szemeszterében Építőművészet II. tantárgyból egy-egy híres magyar építész munkásságát kellett feldolgozzuk rövid, látványos és informatív infografika formájában. Jómagam Török Ferenc építész urat kaptam, aki idén 80 esztendős és számtalan nagyszerű középület, lakóház, műemléki restauráció és egyházművészeti alkotás szerepel az életművében.
A bejegyzés végén található egyébként a nemrégiben tőle kapott meghívó az életmű kiállítására. Mi mindenképpen elmegyünk, ha tudtok gyertek el Ti is 2016. szeptember 1-jén 17.00-kor a Pesti Vígadóba, annak is a 6. emeleti termébe!
Visszatérve az infografikára, úgy alakult, hogy gondoltam egyet és kollégáján, barátján, Balázs Mihályon keresztül (akivel az elmúlt években váltottam már pár emailt) felkutattam az elérhetőségét, ugyanis arra jutottam, hogy úgy lenne igazán autentikus az infografikám, ha még leadás előtt egyeztetném a tartalmát Török Ferenccel, a tizenkét kőmíves sorozat egyik nagyszerű építészével. Legnagyobb örömömre Ő azonnal kötélnek állt és nem csak hogy lektorálta a róla készült infografikát, de még interjút is adott nekem, ami hamarosan szintén megjelenik itt a blogon.
Az egyetemi feladataim közül a diplomán kívül ezennel mindent megmutattam nektek, olvasóknak. Fogadjátok szeretettel ezt az utolsó előtti feladatot, ezt az infografikát kicsi és nagy méretben, valamint barátkozzatok a saját készítésű ecsetfilces kézi rajzaimmal is, illetve olvasgassátok el mennyi érdekesség szőtte át eddig Török Ferenc életét és munkásságát!
A kicsinyített infografika:
Az olvasható méretű infografikán a barna pettyek jelzik a díjakat, a világoszöldek a világi és a sötétzöldek az egyházi épületeket. A nagyobb méretű sötétzöld pettyek a kiemelt, lerajzolt épületeket jelölik. A ceruzarajzok Török Ferenc saját alkotásai, melyeket utazásai során készített. Az infografikán végigvonuló kereszt jelképezi a mester minden munkáját és életét átjáró hitét, a kereszt rövidebbik szára pedig oda került az idősávon, ahol Török Ferenc először érezte magát „igazi” építésznek.
Nemeshetés, római katolikus templom (1976)
Révfülöp, római katolikus templom (1981)
Ábrahámhegy, római katolikus templom (1988)
Nyíregyháza, görög katolikus templom (1993)
Felsőpakony, római katolikus templom (1994)
Budapest, Magyar Szentek Temploma (1996)
És végül a meghívó az életműkiállításra: