Hogyan csináljuk: régi színházi táska felújítása
Van egy aprócska tárgy Letti szobájában, ami igazán neki való.
Lettiről tudni kell, hogy szereti a jelmezeket, imád itthon szép ruhákba bújni, ékszert, színházi kesztyűt és kistáskát magára venni, és szerepjátékokat játszani egyedül, akár órákon át.
Mikor egy ízben a Szerpentin Szalonban jártam, egy kupac mások számára hasznavehetetlen apróságot tettem magamévá, és itthon szépen lefotózgattam mindet.
A táskácska nem volt éppen rossz bőrben, de nem volt pántja, hiányoztak róla a kövek (vajon milyenek lehettek) és szakadozott itt-ott.
Mivel varrásban penge vagyok, így egy percig sem gondolkodtam. Ezt a kistáskát bizony meg kellett mentenem!
Hamar szétkaptam a táskát. Persze óvatosan, nehogy belevágjak valahol a száz éves hímzésbe.
A táska belsejét belülről egy kedves kis díszítőzsinór keretezte, de a felújítás során úgy döntöttem, hogy vétek a táska belsejét szépíteni vele, kívülre fog kerülni a táska végső állapotában.
Szétszedés után következett egy óvatos, langyos vizes mosás kézi Arielben. Itthon már pár éve nem lehet kapni, én mindig Olaszorszgból, a nyaralásról hozok 6 flakonnal, és azt használom egész évben, mert nagyon szépen és kíméletesen tisztít.
Íme a megtisztított és megszáradt alkatrészek. Találtam a táskához a kincseim között egy szintén nagyon régi fémszálból szőtt szalagot pántnak.
A táska igen-igen foszlós szélét 1 cm-esre szabdalt vetex csíkokkal bevasaltam, így megakadályoztam a további foszlást a következő 100 évre.
Természetesen átvasaltam az egész táskát is, hogy szép sima legyen és visszapuhuljon mosás és száradás után.
Majd bevasaltam a táska tetejének széleit szép ívesre, így könnyebb volt rádolgozni a fém zárórészre. Az én vasalóm teflon talpú. Ti ilyen művelethez használjatok vasalóruhát, mondjuk egy vékony pamutlepedő darabot.
Középről kezdtem kézzel ráöltögetni a táskát a zárórészre, hogy ne csavarodjon később.
A cérnát több helyen elcsomóztam, hogyha véletlenül egyszer elszakad a cérna valahol, akkor ne az egész zárórész szakadjon le, és könnyen javítható legyen a táska.
Kézzel felöltögettem a zárórészhez tökéletesen passzoló fémszálból szőtt szalagot pántnak.
Eztán a bélést vasaltam ki.
Volt egy kósza gondolatom, hogy kicserélem a bélést, mert a régi túl foltos, de miután kiszabtam és összeállítottam az újat, annyira idegennek tűnt, hogy inkább újra elővettem a régit és elkezdtem javítgatni.
Varrógéppel megvarrtam a zsebecske piézésének hiányzó szakaszát.
Majd körbevarrtam a régi varrástól talpszéles távolságra a bélést.
Szintén középről indulva elkezdtem bebélelni a táskát.
Mivel nem volt görbe tűm, így kénytelen voltam a színoldalra kiöltögetni, de mivel ekkor már tudtam, hogy a díszítő szalaggal eltakarom majd, így ez nem okozott problémát. Egyébként a gobelin szálak között nem is látszottak az apró átöltések, így akár takargatni sem kellett volna (ha nem 5-10 perc alatt szaladok körbe a varrással).
A széleken alaposan elöltögettem és dolgoztam minden réteget.
Színoldalon varrtam el a szálat, mert egyrészt jobban hozzáfértem, másrészt mert úgyis a díszítő zsinór jótékony takarásába kerül majd minden elvarrás.
Íme a bebélelt kistáska.
A bélelés után a díszítőszalag következett. Ennek elejét jól elvarrtam a zárófül csukló része alatt.
Majd görbe tű hiányában oda-vissza átöltögetéssel rávarrtam a díszítőszalagot a táskafülre. Itt már egy szépséges rózsát is láthattok a táskafülön, amit még korábban komponáltam oda. Akkor műveltem ezt, amikor a díszpárnákra is varrtam párat a rózsákból. A párnákról készített cikkemet a bejegyzés végén és ITT találjátok.
A másik csuklónál is szépen odarögzítettem a díszítőszalagot.
Itt még úgy tűnt, hogy kívülre nem lesz elég, ami belül elég hosszú volt, de szerencsére pont elég lett a hossz és a végét biztonsággal el is tudtam dolgozni.
Íme a végeredmény. Szerintem tüneményes darab. Nagyon örülök, hogy rátaláltam!
A fotó egyébként az új iroda asztalunkon készült. Ezt is imádjuk és köszönjük a Bútor-Triónak a csodás munkát és a nagyon trendi műgyanta pótlásokat a közösen kiválasztott faanyag sérült részein.
Nézzétek a befotózáskor készített képemet. Itt még nem volt rajta a díszítőszalag és bevallom a bélés sem volt benne, de én már itt meghatódtam a látványtól.
Fotóztam hát ma is egy gyorsat telefonnal, miután elkészültem a varrással. Reméljük nektek is tetszik a végeredmény és egyetértetek abban, hogy érdemes volt megvenni és megmenteni ezt a szépséget.
Reméljük hasznosnak találtátok a bejegyzést! Ha igen, kövessetek minket a továbbiakban is a blogon és a Facebook oldalon!
Fotók: Hujber-Nagy Aletta
LETTI ÚJ SZOBÁJÁVAL KAPCSOLATOS TOVÁBBI CIKKEK:
Letti új szobája 1. – INSPIRÁCIÓ ÉS FALFESTÉS
Letti új szobája 2. – RUHÁSSZEKRÉNY DIY
Letti új szobája 3. – BALDACHIN
Letti új szobája 4. – KÉPKERET CSIPKÉVEL, MASNIVAL
Letti új szobája 5. – BABADEKOR
Letti új szobája 6. – THONET SZÉK
Letti új szobája 7. – DÍSZPÁRNÁK
Letti új szobája 8. – KRISTÁLYCSILLÁR
Letti új szobája 10. – KARNIS ÉS FÜGGÖNY
Letti új szobája 11. – ALVÓKATARTÓ
Letti új szobája 12. – FALI KOMPOZÍCIÓ