Hogyan csináljuk: régi ágy felújítása
Egy gyerekszoba fontos eleme a kényelmes ágy. Mivel Letti még csak 5 éves, így megelégedhettünk volna egy olcsó, kis méretű bolti ággyal is, de mi inkább hosszú távon gondolkodtunk, és egy igazi, felnőtt méretű gyöngyszemre vadásztunk. Sokáig kutattuk a vaterát, míg szembe nem jött ez a szépséges, intarziás darab. Az ára 8.000 forint volt, így mindenképpen megérte pár napot rászánni a felújítására, ha már úgyis benne voltunk Letti szekrényének átalakításában, és még az is belefért, hogy 12.000.-ért egyedi lábakat esztergáltassak neki a helyi esztergályos bácsival.
Ha kíváncsi vagy, hogyan készült Letti szekrénye és a szoba többi eleme egyedileg, saját kezűleg, nézd végig a cikk végén lévő bejegyzéseket is!
Az ágyat nem a legtisztább helyről hoztuk el és állapota sem volt a legjobb, így sok-sok csiszolásra, hibajavításra, festésre és viaszolásra volt szükség. Szú szerencsére nem lakott a fában, így legalább ezzel a témával nem kellett foglalkozzunk.
Első körben kitéptük az ágy alját, ami egy megvetemedett vékonyka rétegelt lemez volt tulajdonképpen, és a használhatatlan ágyrácsokkal és picinyke, lapos lábakkal egyetemben mentek a levesbe.
Legalább Alexnek volt min gyakorolnia, míg mi összekészültünk a csiszoláshoz, kromofágozáshoz…
Ezek a képek már ismerősek lehetnek a szekrény felújításáról készült cikkből…
Itt már javában kaparásszuk az ágy aljáról a festéket több-kevesebb sikerrel.
Itt épp az ágy oldalán erőlködünk, és hát az is látható a fotón, hogy mennyi helyen sérült az ágy.
Mikor a kromofág már nem segített, jött a gépi csiszolás.
Gyönyörűen előtűntek az addig alig látszó intarziák.
Sokszor nézzük Pepével az amerikai felújítós műsorokat, de azokkal ellentétben mi belülről is mindig felújítjuk a bútort…
A kézi csiszolásnál már Alex is besegített.
Sőt, kicsit később már a gépi csiszolóval is hagytuk egerészni.
A csiszolás végeztével csak kicsit lett szebb az ágy. Muszáj volt kipótolni a hiányokat még akkor is, ha egyébként az ágy oldalait és belsejét fehérre szándékoztunk festeni.
Ezért fatapaszhoz folyamodtunk. Spaklival kentük ki a hiányokat, majd száradás után szintbe csiszoltuk az ágy többi részével a javított helyeket.
Mikor mindezzel készen voltunk, jöhetett a maszkolás és alapozás.
Az ágy belseje nem látható, így ott olcsóbb, barkácsáruházas festéket használtunk, külsején viszont Annie Sloan Chalk Paintet. Hengert és ecsetet egyaránt használtunk. A folyamat végére elfogyott az ASCP, pedig még hátra voltak az egyedileg esztergált ágylábak is, de rájöttünk, hogy a barkácsáruházas magasfényű festék is remekül koptatható csiszológéppel és viaszolható, öregíthető akár világos, akár sötét viasszal. Mi legalábbis tettünk egy próbát és sikerrel jártunk.
Itt már az ágy külsejét festjük ASCP-vel.
Nem kell megijedni, ha felbontás után ezt tapasztaljuk! Keverjük csak össze szépen a festéket!
Az ASCP-t ecsettel kell kenni hivatalosan, de mi ekkor ezt még nem tudtuk, így hengert is használtunk. Nem akartuk, hogy nagyon rücskös legyen, így szivacshengert és a legrövidebb szőrű hengereket vettük meg a barkácsboltban, így kellő vastagságot kaptunk ahhoz, hogy legyen mit visszacsiszolni, koptatni. A folyamat így gyorsabb, haladósabb, de jobban fogy a festék!
Miután az ágy oldala, alja és belseje elkészült, végre rátérhettünk a szép intarziás ágyvégekre!
Sajnos az ágy egyik végén már nagyon rossz állapotban volt a furnér a szépen faragott ágyvég fejezetének köztes darabján, de szerencsére az asztalosoktól nem sokkal korábban elhoztam egy remek furnér darabot. Fogalmunk sem volt, hogy színben passzolni fog-e, de azért felhasználtuk. Szerencsénk volt, mert végül szuper lett, egyáltalán nem venni észre, hogy itt kérem egyedi furnérozás történt.
Az alkatrészt és a furnért is beragasztóztuk faragasztóval, majd satuba szorítottuk hosszú lécek között, végül száradás után snitzerrel méretre vágtuk a furnért. Íme a furnérozás végeredménye! Nekünk nagyon tetszett.
Itt nincsenek fázisfotók, de a következő alkatrésszel ugyanez történt, ott megleshetitek, pontosan mit és hogy csináltunk!
Itt már az alkatrész a helyén van és szépen polírozgatjuk géppel az éleit.
FEJLEMÉNY! 2015. augusztus 23-án előkerült egy újabb adag fénykép.
A közbülső darab furnérozásán kívül még az ágy szépen faragott fejezetét is furnérozni kellett egy pici darabon. Ezt a folyamatot alaposan végig fotóztuk, és meg is mutatjuk nektek.
Az előző munkadarab meghámozásakor keletkezett törmelékből csippentettünk két darabot. Itt az egyiknek a szélét csiszolja Pepe egyenesre.
Itt a faragott fejezet furnérjának szélét csiszolja egyenesre.
Itt keni fel a PATEX faragasztót a furnérozandó felületre.
Itt ragasztja fel az egyes számú pótlást.
Itt készíti el a kettes számú pótlást.
Itt ragasztja fel a kettes számú pótlást.
Itt szorítja satuba a furnérozott ágy fejezet végét.
Egy éjszakára magára hagytuk, hadd száradjon a ragasztó.
Itt késsel méretre igazítja a furnért.
Valószínűleg van erre szakszerűbb megoldás is, de ez itt most így tűnt gyorsabbnak.
Végül szépen lecsiszolja a felesleges ragasztót és fát.
Így nem tűnik valami dekoratívnak a dolog, de szerencsére nem látható helyre tudtuk tenni a furnérozott részt. Ilyen alapon persze javítani sem kellett volna, de mi úgy éreztük, hogy a magunk módján szeretnénk kijavítgatni az ágyat, és egyébként pedig viaszolás után egész csinos lett ez a rész is.
Alex segített rendületlenül. A fa és festett részeket is csiszolgattuk, szép koptatásokat is közbeiktatva a fehér részeken, amit majd a viaszolós résznél halványan láthattok is a képeken.
Szerencsére a füle visszanyerte korábbi formáját a munka végeztével.
Íme az egyik korábban leszedett párkányzata, tetődísze a két ágytámlának. Ezeket most szépen a helyükre ragasztottuk. (Háttérben a szelektív szemét, a rumli, meg a bicók, ezt ne nézzétek plíz!)
Következhetett az ágyláb téma, mert láb az ugye most nem volt az ágyikón.
Netes keresgélés után találtam egy formát, amit megfelelőnek találtam az ágyhoz és annak támladíszéhez. Ezt lerajzoltam és nagyjából beméreteztem a törökbálinti esztergályos bácsinak. Alapvetően ő fém esztergályos, de azért ez sem okozott neki gondot, bár tény, hogy egy napig farigcsálta a 4 lábat, mert egyedi szerszámokat is kellett hozzá legyártson.
Három darab készen volt, mikor megérkeztem. A negyediket megnézhettem, ahogy elkészül. Nagyon izgalmas folyamat!
Szépen hazaszállítottam a 4 lábacskát és Pepe már ki is találta addigra, hogyan tudjuk stabilan az ágyra erősíteni őket. Ehhez le kellett vágni róluk a túllógó részt persze, ami ahhoz kellett, hogy be lehessen fogni az esztergába a munkadarabot. A lefűrészelés után nagy furatok készültek a lábakba és az ágyba.
Majd óriáscsavarokat hajtott Pepe az ágylábakba.
Kezdődhetett a festés. Mivel alapozónk sem maradt már, így a lakkfestéket kentük két rétegben az ágylábakra.
Jó vastagon, hogy legyen miből koptatni majd.
A koptatásról ugyan nincsen kép, de egyszerűen 180-as smirglit jól marokra fogva mattítottuk, koptatgattuk az ágylábakat.
Végre neki tudtunk állni a viaszolásnak. A törtfehérre kent és a fa részeket is kezelésbe vettük.
Ezen a képen azért látszik a lábon, hogy milyen szép matt lett csiszolás után.
A nagyobb felületeken Pepe spaklival hordta fel az Annnie Sloan Soft Waxot. Nem biztos, hogy ez szakszerű, de mindenképpen haladós volt.
Spaklizás után puha pamutrongyival terítettük el a waxot.
A fehér részek után jöttek a fa részek. Én már nagyon kíváncsi voltam, milyen lesz viaszolás után a fa és hogy passzolni fog-e a szoba többi részéhez majd.
Csodálatos volt, ahogy életre kelt az intarzia. Előjöttek a minták, kontrasztok, és a színe is meseszép lett!
Tegyem hozzá rengeteg viaszra volt szükség a művelethez, csak úgy itta a fa a viaszt…
A lábikókra sötét viasz került, hogy elegendően réginek tűnjenek a pici gépi koptatások és a sötétbarna viasz segítségével.
Itt már Letti szobájában van az ágy. Átmenetileg egy tábori ágy volt benne, mert az ágy egyedi mérete miatt egyedi ágyrácsra és matracra volt szükség. Most hogy összeállt az ágy, elkezdhettük azokat is megrendelni alapos mérések után.
Persze hogy nem kaptunk olcsón pont jó méretű ágyrácsot, de nem estünk kétségbe, hanem megnéztük honnan mennyit kell nyesni, és megoldottuk magunk a méretre szabást.
Első körben bepróbáltuk az oldalsó tartóelemeket. Hosszra pont jók voltak szerencsére, mert 2 méteres az ágy, csak széltében akadtak gondjaink, mikor a bordákat akartuk betenni.
2-3 centivel lazán hosszabbak voltak a bordák és a keresztmerevítők, mint kellett volna.
Pepe indult is a garázsba és lenyesett mindből.
Így elvileg már jó volt a méret.
Alex is besegített természetesen.
Gyári csavarkák. Nem véletlenül írok csavarkákat. Mindjárt meglátjátok miért…
Rá kellett jönnünk, hogy tényleg csak elvileg jó a méret, hiszen a régi ágy nem volt teljesen szabályos. Itt-ott belógtak extra merevítők, alkatrészek, és hát a lábak is erősen útban voltak az ágyrács beillesztéséhez.
Emiatt Pepe leszerelt két lábat.
Az ágyrács meg tök magától szétesett, mert a csavarkák klasszul kettétörtek. Sebaj, Pepének volt sok rendes csavarja.
Szétszedés után újult erővel újra nekiugrottunk az összeállításnak. Ez persze nem igaz. Totál tele volt a hócipőnk. Én konkrétan majdnem feladtam, de végig Lettire gondoltam, és hogy milyen csalódott lenne.
Az ágyrácsot szétszedtük, ahol még nem esett szét.
Fixen becsavaroztuk az egyik oldalmerevítőt, így az ágy is stabilabb lett végül.
A másik oldalon még szabadon volt az oldalmerevítő és egyesével rátettük a tokokra a bordákat. Tervünk az volt, hogy egyszerre megbillentjük majd, és minden borda egy tokban köt ki. Amelyik meg nem, azt csavarhúzóval beleerőszakoljuk. Bevallom, én egyáltalán nem hittem a művelet sikerében, iszonyat reménytelennek tűnt, de Pepe az agy a családban, így rábíztam a dolgot.
Hihetelen, de sikerült a borogatás és a csavarhúzós erőltetés is!
Így már a másik oldalmerevítőt és a keresztmerevítőket is befúrhatta Pepe.
Feltettük a tábori ágy matracát ideiglenesen, Letti pedig tesztelt. Nagyon örült. Megérte a sok fáradozást a dolog.
A biztonság kedvéért megint lemértük a szükséges matrac méretet. Szerencsére jót rendeltünk mindhárom paramétert tekintve.
Kisvártatva meg is érkezett a matrac, amit a Max cityben rendeltünk.
No ez a matrac aztán még komolyabb tesztelésen esett át.
A boldog plüss, illetve ágytulajdonos!
A plüssök helyére személy szerint szép díszpárnákat terveztem (ezekről szintén találtok cikket a bejegyzés végén), és a plüssöknek pedig egy „alvókatartót” horgoltam, ami az ágy lábánál található azóta a sok kis új lakójával („alvókatartós” cikk szintén a bejegyzés végén 2015. 08. 18-tól).
Ezek a képek már a befotózáson készültek. Még nem akartam lelőni a poént, azaz megmutatni az egész szoba fotóját, így egy nagyobb képből vágtam ki az ágyat, ezért homályos kissé, ezért elnézést kérek!
Reméljük hasznosnak találtátok a bejegyzést! Ha igen, kövessetek minket a továbbiakban is a blogon és a Facebook oldalon!
Fotók: Hujber-Nagy Aletta
LETTI ÚJ SZOBÁJÁVAL KAPCSOLATOS TOVÁBBI CIKKEK:
Letti új szobája 1. – INSPIRÁCIÓ ÉS FALFESTÉS
Letti új szobája 2. – RUHÁSSZEKRÉNY DIY
Letti új szobája 3. – BALDACHIN
Letti új szobája 4. – KÉPKERET CSIPKÉVEL, MASNIVAL
Letti új szobája 5. – BABADEKOR
Letti új szobája 6. – THONET SZÉK
Letti új szobája 7. – DÍSZPÁRNÁK
Letti új szobája 8. – KRISTÁLYCSILLÁR
Letti új szobája 10. – KARNIS ÉS FÜGGÖNY
Letti új szobája 11. – ALVÓKATARTÓ
Letti új szobája 12. – FALI KOMPOZÍCIÓ