Hogyan csináljuk: Thonet szék felújítása
Ha már olvasgattátok Letti új szobájának alakulását, akkor úgy tűnhetett, hogy rengeteg tervezés előzte meg a szoba berendezését és elkészítését, de higgyétek el, hogy nem így volt. Egyrészt mert az ügyfeles munkák tervezésére fordítottuk a munkaidőnket, másrészt mert úgysem tudhattuk, hogy milyen tárgyak jönnek majd szemben a vaterán és a boltokban, amik majd a szoba berendezését képezik. A koncepciót természetesen kitaláltuk Pepével és Lettivel, de utána már szinte minden percek alatt dőlt el attól függően, hogy mikor mibe botlottunk bele és esténként vagy hétvégén a szabadidőnkben készült csak úgy érzésre minden. Ebből kifolyólag a bejegyzés főszereplőjét, egy csodás Thonet széket is akkor vettük, mikor épp Letti vaterán lőtt ágyát hoztuk el, és megláttuk az eladó szobájában ezt a szintén eladásra szánt gyönyörűséget (na meg egy fotelt is, amit a következő képen láthattok majd). Semmi szükség nem volt rá, de addig rágtam Pepe fülét, míg megadta magát. Szerencsére, mert természetesen megoldottam, hogy maradjon neki egy üres sarok a szobában…
Amennyiben még szeretnétek Letti szobájának további apróságaiban is gyönyörködni, akkor a bejegyzés végén megtaláljátok a többi DIY cikket is!
Így nézett ki tehát a csillag alakban perforált ülőfelületű Thonet szék eredetileg. Ütött-kopott, de még sok helyen sötét, szóval nem eléggé kopott, így mindenképpen a visszacsiszolása mellett döntöttünk. Akkor még nem tudtuk ez mekkora munka, és egy azóta, az irodába vásárolt Thonet szék emiatt el sem készült, hónapok óta vár sorára szegény szépen, csendben…
A szék mögött a leendő olvasófotelünk (természetesen majd arról is posztolunk), illetve Letti ágya látható, aminek kicsinosítása egy újabb Letti új szobája bejegyzésben kerül majd bemutatásra.
Itt már egy picit megcsiszolgattuk 80-as durva csiszolópapírral a széket, csak hogy lássuk, mennyire kötődik hozzá a festék. Sajnos hamar kiderült, hogy nagyon, így kromofággal próbálkoztunk tovább.
Fogtuk hát a kromofágot, alaposan lekentük vele a széket, minek következtében szinte semmi nem oldódott le a székről. Az eredeti színből olyan vékony réteg maradt rajta, és az is annyira beszívódott a fába, hogy rá kellett jönnünk, valószínűleg itt csak a csiszolás segít majd.
Többször kentük át azért a biztonság kedvéért kromofággal a széket, végig reménykedve, hogy egyszer csak jobb lesz és könnyebb az élet, de semmi.
Itt már az látszik, hogy szimultán kenjük, kaparjuk és csiszoljuk és a szín csak nem akar tovatűnni. Ráadásul jó darabig nem hittem benne, hogy ha szétszerelem a széket, akkor az egész sokkal könnyebben is menne. Valamiért attól tartottam, hogyha szétszedem, utána már sosem lesz a régi, nem lesz elég masszív, stabil, de tévedtem. Ezeket a bútorokat még jól megcsinálták, és a szék végül jobb lett, mint új korában, nem csak szépségét, hanem a stabilitását tekintve is.
Alex is becsatlakozott komoly védőmaszkban.
Az ülőfelületet 180-as papírral csiszoltuk (2 perc után) szigorúan szálirányban, mert különben ronda karcos lett!
A folyamat lassú volt és nehézkes. Sok erő kellett volna hozzá, de hiába vetettem be mindent, nagyon gyengén muzsikáltam. Az első délután három óra alatt mindössze eddig jutottam, főleg, hogy ekkor még egy darabban volt a szék. Nehezen vagy egyáltalán nem fértem hozzá bizonyos részekhez.
Másnap sem voltam sokkal hatékonyabb. A szék még mindig egyben. Az viszont már tisztán látszik, hogy a szék eredeti faanyaga egy nagyon kellemes púderes színnel rendelkezik, így az érzésem azt súgta, viaszolás után csodaszépen illik majd Letti szobájába. Gyönyörű rezes színe lett végül.
Nagyjából egyébként ez volt az a pillanat, ahol Pepe kivette a kezemből a Bosch sarokcsiszolót, és átvette az irányítást, minek következtében a két fél nap után egy újabb fél nap alatt el is készült a komplett csiszolás szét- és összeszereléssel egyetemben.
Ez volt az a fázis, ameddig megtaláltam a fotókat. Több heti keresgélés után egyelőre homály fedi, hova lettek azok a képek, amiken szét- és összeszereljük a széket, csiszolgatjuk nonstop, és a nyers fát Annie Sloan SOFT WAX-szal kenegetjük le puha pamut rongyi segítségével a folyamat lezárásaként. Remélem jó a képzelőerőtök és így is el tudjátok képzelni a folyamatot, és akár reprodukálni is tudjátok otthon, ha akarjátok. Bízom benne legalább is nagyon. Aki rendszeresen olvas, tudja jól, hogy akkor is fotózok, amikor nem kéne, így valóban érthetetlen, hogy azon a harmadik estén készült fotók hova tűnhettek el, mert hogy fotóztam, az tuti.
Cserébe itt egy waxolós kép, ami Letti szekrényének felújításakor készült. Az egész szekrény sztori ITT olvasható.
FEJLEMÉNY! 2015. augusztus 23-án következett be az a történelmi pillanat, amikor is a „C” meghajtóról (mindent a „Z” meghajtón tárolunk…) előkerültek a hiányzó fázisfotók, így végere kiteljesedhet a cikk!
Nagyon szuper, hogy előkerültek a fotók, mert itt látható például, hogy az ülőlap alatt milyen csuda egy csavarfej található. Szemfülesek már a cikk elején észrevehették, mikor a bútor cimkéjének közeli fotóját mutattuk.
Nem kell megijedni, ha az ember ilyet lát, mert ha van olyan csavarkulcsunk, amelynek vannak párhuzamos oldalai a megfelelő méretben, akkor könnyen ki tudjuk el tudjuk őket távolítani, de ha így nem, akkor egy kombinátfogóval biztosan.
A többi csavar hagyományos volt, ezeket könnyebben eltávolítottuk.
Íme a szék darabokban!
Úgy tűnik Lettivel viaszoltattuk le az egész széket…
Nem, ez nyilván csak valami vicc. Valószínűleg négyen négy irányból waxoltunk, hogy elkészüljünk a nagy művel.
Itt láthatóak a kis kannás színtelen és barna Annie Sloan waxunk, illetve az öregfehér Annie Sloan Chalk Paint festék, amit Letti ágyánál, karnisánál és szekrényénél használtunk.
A cikkeket az ágyról ITT, a karnisról ITT, a szekrényről pedig ITT találjátok.
Itt pedig már gőzerővel összeszerelünk.
Íme a végeredmény! Ugye milyen gyönyörű? Hittétek volna, hogy ennyire csodás a fa igazi színe? Rá sem lehet ismerni a székre, nem igaz?
Ez a kép pedig már Letti szobájának befotózásakor készült. A kis szépségeket a Sentiments-ben vettük Budaörsön, az ezüstös holmikat meg az Antiklaedle-ben, szintén Budaörsön. Imádjuk ezt a sarkot Lettivel.
Reméljük hasznosnak találtátok a bejegyzést! Ha igen, kövessetek minket a továbbiakban is a blogon és a Facebook oldalon!
Fotók: Hujber-Nagy Aletta
LETTI ÚJ SZOBÁJÁVAL KAPCSOLATOS TOVÁBBI CIKKEK:
Letti új szobája 1. – INSPIRÁCIÓ ÉS FALFESTÉS
Letti új szobája 2. – RUHÁSSZEKRÉNY DIY
Letti új szobája 3. – BALDACHIN
Letti új szobája 4. – KÉPKERET CSIPKÉVEL, MASNIVAL
Letti új szobája 5. – BABADEKOR
Letti új szobája 6. – THONET SZÉK
Letti új szobája 7. – DÍSZPÁRNÁK
Letti új szobája 8. – KRISTÁLYCSILLÁR
Letti új szobája 10. – KARNIS ÉS FÜGGÖNY
Letti új szobája 11. – ALVÓKATARTÓ
Letti új szobája 12. – FALI KOMPOZÍCIÓ