Formaterv készítése a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karának belsőépítész és környezettervező mesterszakára
A Formatervezés 2. tantárgy keretében az első év második szemeszterében egy robotlény tervezését kaptuk feladatul. Mindenkinek választania kellett egy növényt, melyet addig-addig redukál, míg végül egy mozgó alkatrészekkel kialakított mechanikus szerkezet, robot nem lesz belőle. Fontos elvárás volt, hogy a makett fából készüljön és semmiképpen se legyen klasszikus értelemben vett talapzata, lába, tehát kellőképpen mobilis legyen a kis lény.
Én a mezei zsurlót választottam, mert bájos, szimmetrikus és a természetben fellelhető sok szabályosság fedezhető fel rajta.
Szándékaim szerint a robotlény egy kétéltű kutató robot, ami a természetes vizek élővilágát és a levegőt térképezi fel. A mintavételek után az adatok kinyerhetők belőle környezettudatos kutatók által a Föld jobbá tételének érdekében. Az egyéb tudnivalókat az egyes tervlapokon olvashatjátok.
Gyönyörködjetek a robotlényről készített animációban, a 7 leadott tervlapban a tervekkel, makettfotókkal, és kézi rajzommal, végül pedig a makettkészítés fázisfotóiban!
TERVLAPOK
Mutatok pár munkaközi rajzot a zsurló szabadkézi rajzáról.
Végül a makettkészítés folyamatát láthatjátok!
A makettet a limes model vágta ki lézerrel 1 és 2 mm vastagságú balzafákból.
Bár a végeredmény nagyon jópofa lett, de több szempontból is tanulságos a történet.
Először is ahogy az utolsó képen látható lesz, a gondos felfektetési rajz ellenére is igen sok hulladék keletkezett.
Másodszor pedig a robotlény evezőlapátjai sajnos túlságosan törékenyek lettek, így csak egy-két fotó erejéig voltak mozgathatóak, idővel fixálni kellett azokat ragasztóval, de remélem, a bejegyzés elején látható animáció kárpótol érte benneteket.
Fotók: Hujber-Nagy Aletta