A múlt hetemet egy intenzív rajztanfolyamon töltöttem, és elmondhatom, hogy nagyon kellemes egy hetem volt a Clark Ádám tértől egy köpésre. Öten voltunk a tanfolyamon és szerintem mind az öt emberrel csodát tett az oktatónk: Pizsama. A tanfolyamokról bővebben ITT, Pizsama Facebook oldala pedig ITT.
Mutatom, hogy hol van a budapesti tanfolyam, hol szálltam le a villamosról (amin nagyjából 10-15 éve nem ültem).
Itt, jobbra a terrakotta színű épületben tanyáztunk.
A környék ilyen szép. A közelben van egy kínai kajálda, a templommal szemben.
Ez pedig már maga a műterem. Nagyon inspiráló a sok szerteszét található holmi. Tisztaságmániásoknak üzenem, hogy ez nem műtő, hanem műterem, szóval hever itt-ott némi kréta-, szén-, grafit-, radírmorzsa- és egyéb kupac. 🙂
Itt pedig a másik négy kolléga látható alkotás közben, Pizsama pedig vadul magyaráz a jobb szélen.
Néhány kép, hogy fokozzam a hangulatot…
Igen-igen, méricskélés nélkül szinte lehetetlenség rajzolni. Nem lehet megúszni!
Most pedig jöjjön a tananyag napokra lebontva. Meglátjátok, izgi lesz!
1. NAP – hétfő
Megérkeztünk, épp csak lepakoltunk és máris lerajzolhattuk ezt a nem kis kompozíciót. Miután elkészültem, elküldtem Pepének a végeredményt, Pepe el volt ragadtatva (egyébként anno Ő is Pizsamánál tanult, fel is vették mindenhova, mint a pinty). Pizsama persze megnyugtatott, hogy ez igazán nem egy jól sikerült rajz. Na de majd most!
Itt láthatjátok mind az 5 emberke első rajzát. Első ránézésre nem is rosszak. Na de másodikra…
2. NAP – kedd
Pizsama kérésre egy kockavázat 4 nézetből vetettünk papírra. Egy kocka fél perc, tehát 12 vonalat kell fél perc alatt lerajzolni. Elvileg lehetséges, mert mindannyiunknak sikerült, de mikor több idő van rá, akkor képesek vagyunk órákig rajzolni egy kockát. Rémület!
Ezért Pizsama megmutatta, hogyan kell gyorsan és akár vakon (azaz anélkül, hogy bármilyen kockára ránéznénk), kockát rajzolni.
Volt egy kis térrekonstrukciós oktatás is, ha már így összejöttünk.
Itt hasonlítottuk össze az ösztönösen és a tudatosan rajzolt kockáinkat.
Íme a kocka, amit délután már tónusozva kellett lerajzolni.
Először természetesen magunktól.
Itt még azt is megtanultuk, hogyan kell UFO-nak fát rajzolni, és lerajzoltuk életünk legszebb félkörét is.
Amikor mindezen túl voltunk, már instrukciók alapján rajzolgattunk. Megtanultuk, hogyan kell tónusozni szépen és árnyékot szerkeszteni szabályosan.
Kicsit szebb lett, de a vetett árnyékom túl sötét sajnos. Sebaj, lett ez még jobb is!
Megint összevetettük az ösztönös és tudatos rajzokat és hát zenélni lehet a különbséget.
A nap végén két kockát rajzoltunk együtt és az ellipszist gyakoroltuk. Természetesen szerkeszteni, nem csak úgy rajzolgatni bele a vakvilágba.
Ajánlom figyelmetekbe Pizsama rajzát a nagy kompozícióról. Igen, ott középen.
Itt az írásképünk fejlődéséről hallhattunk egy kisebb előadást. Pizsama nagyon érzékletes, gyakorlatias példákkal próbálta velünk megértetni, hogyan kell rajzolni. A példák jöhettek akár a sportból, akár a főzésből, de még a politikából is, ha éppen ott lehetett hasznos párhuzamot vonni.
Itt hasonlítjuk össze a szerdai ellipsziseket a hétfői ösztönös rajzainkkal. Elárulom, ezek kivételesen korrektek voltak esetemben, aminek nagyon örültem. Az alsó 2 rajz az enyém.
4. NAP – csütörtök
A 4. napon széket rajzoltunk. De nem ám csak úgy. Szabályos formákkal kellett megadni a körvonalait és csak aztán cizellálni. Ehhez először megszámoltuk, hány darabból van, ezek a darabok milyen formába foglalhatóak és megvizsgáltuk, hol találkoznak össze nem látható élek, hol domborodik, homorodik, stb…
Negyedik napra azért már elég kis ügyesek voltunk, nem gondoljátok?
Jobbról a második az enyém.
5. NAP – péntek
Utolsó nap nem volt más dolgunk, mint a hétfői kompozíciót újrarajzolni, de ezúttal tudatosan, nem csak érzésből (na jó, még a drapéria korrekt rajzolásáról is tanultunk picit). Közben persze folyamatosan kaptuk az instrukciókat (lapra szerkesztés, tónusozás, árnyékszerkesztés…), hogy minél tökéletesebb legyen a végeredmény, amely szerintem önmagáért beszél. Nézzétek!
Az új rajzok (jobb oldali sor) első látásra egyformának tűnhetnek, de mind más, mind magán hordozta a tulajdonos stílusát, ceruzakezelését, egyéniségét. Az alsó az enyém egyébként. Ha sikerülne valami hasolnlót rajzolnom Pécsen, akkor jó eséllyel bejuthatnék a hallgatók közé. Szorítsatok nekem!
ILYEN VOLT – ILYEN LETT!
Megérte? Megérte!
Akit érdekel a tanfolyam, akár az intenzív, akár a hagyományos, akár a budapesti, akár a vidékiek valamelyike, ITT mindenről tájékozódhat! Jó rajzolást!