Az egyik legkedvesebb munkánk az elmúlt hónapokból ez a skandináv stílusú nappali-étekező-konyha terve. Anita azért keresett fel minket, mert épülő házuk ahhoz a fázishoz érkezett, amikor a tartófalak már javában épültek és közeledett a monolit födém öntésének az ideje. A födém öntésekor viszont pontosan kell ismerni a világításhoz szükséges áttörések helyét, ha nem szeretnénk később a vasbeton födémet vésegetni egy-egy lámpa vezetékeinek áthelyezése miatt. Mennyezetfűtés esetén ráadásul ez elég nehéz mutatvány is, itt pedig így kívánják megoldani a fűtést többek között. Volt berendezési terv és villanyterv is, melyet megkaptunk, de Anita kérésére szakmai szempontból véleményeztük ezeket, majd a kapott anyag és saját ötleteink alapján megteremtettük a közösségi tereiket 3D-ben. A jó ízléssel összeválogatott inspirációs képek és ötletek alapján nem volt nehéz dolgunk a terek megalkotása során, a munka igen gördülékenyen és gyorsan lezajlott.
INSPIRÁCIÓ
ALAPRAJZ
Először alaprajzi szinten mutatnám meg a megtervezett nappali-étlező-konyha terét.
Mivel az anyuka és gyermekei imádnak sütni-főzni, ezért a konyha jelentős részét lefedi a térnek. Nagyjából ugyanakkora területen helyezkedik el a nappali és a kettő között kapott helyet az étkező. Minden kényelmesen elfért, amit az új házba álmodtak annak idején leendő lakói. A felül látható közlekedési sáv a privát területet köti össze az előszobával, illetve összeköttetést biztosít a pincében található buli zónával. A kert felé nyíló nagy méretű fix és tolóajtók a melegebb évszakokban lehetővé teszik, hogy a kert egyfajta külső nappalivá válhasson. A konyhából pedig kellemes kilátás nyílik a kertre a sarokablakon keresztül, így élmény lehet a főzés a család minden tagjának.
FALNÉZETEK
A közösségi tér leghangsúlyosabb eleme a konyha kővel burkolt fala lesz, mely elé a nyílászárókkal áttört részen kis mélységű festhető gipszlámpák, a tömör részen pedig egyedileg hengerelt fehér belógó lámpák biztosítják a munkapult megvilágítását. Hogy a konyhai munka és a főzés során felcsapódó zsiradék és kosz a kőre ne kerülhessen, ezért 15 cm-es fehér akril vízvető került a pult mentén körben és a tűzhelynél is az elszívóig, a tűzhely szélességét 20-20 cm-rel meghaladva. A kőfalra szolidan dekorált dísztányérok kerülnek.
A kövezett konyhai fal egészen a nappaliból nézve.
A kandallós fal rejtett könyvespolcokat és tv-t takar. Mivel a kanapé elég közel került ehhez a falhoz, így egy kisebb tv bőven elfér az alsó, tűzifa rakás melletti 130×65-ös dupla ajtós részen. A kandalló ebben az esetben nem csak dekorációs elem, ezért látható egy-egy szellőző alatta és felette is. Az ajtó az előszobába nyílik.
Ezen a falnézeten bal oldalon a fehér magasfényű 240 cm magas konyhaszekrények láthatóak, bal oldalon redőnyös megoldással, tetején a mennyezetig dísz fa betéttel. A mellette látható dupla szélességű tolóajtó vezet a privát szférába, a keskenyebb faláttörés pedig a pincébe vezető lépcsőre nyílik. A jobb oldalon maradó elég széles falfelület projektoros filmnézésre szolgál majd.
Ugyanaz a falnézet a teraszajtók távolságából.
Ez pedig a kilátás az előbb mutatott fal síkjából szemlélve. Itt látszik legjobban, hogy szépen elfér egymás mellett minden funkció és megfelelő méretű közlekedési sávok is maradnak mellettük.
LÁTVÁNYTERVEK
A fa- vagy fafurnéros bútorok szép rajzolata végigvonul majd az egész nappalin. A fehérre festett falakat a kő és a fa melegsége ellensúlyozza, ezáltal ki is emelve azokat. A nappaliba nem terveztünk színeket, kizárólag barna árnyalatok és a szürke skála színei találhatóak benne, köztük természetesen túlnyomó részt a fehér és a fekete. A mennyezeti lámpák egyedileg készülnek egyszerű elektromos kábelekből és egyéb hozzávalókból. A munkapultokat a konyhában és a szigeten is technikai kőből tervezzük kivitelezni. A székek pedig kultikus, időtálló darabok lesznek Angliából.
Ti bevállalnátok?