Pár héttel ezelőtti pécsi kirándulásunk során számos épületet lefotóztam. Természetesen nem hagyhattam ki az egyetem legújabb épületét sem, amely tavaly építészeti díjat is nyert. Külön felhívnám a figyelmet az épületrészek között található tojásdad alakú épületrészre, amely a tudás kövét szimbolizálja és amely egyben az épületegyüttes egyik legizgalmasabb része.
A nyolcadik alkalommal megrendezett Média Építészeti Díj – nyilvános zsűrizés és díjátadó – rendezvényére 2012. október 25-én került sor, mely keretében a pécsi Szentágothai Kutatóközpont (Science Buliding) a Holcim különdíját nyerte el.
Most először az eseményhez kapcsolódóan a Holcim a „Fenntartható Építészetért” címmel különdíjat adományozott, melyet Fegyverneky Sándortól, a Holcim Hungária Otthon Alapítvány kuratóriumának elnökétől vehetett át a tervező csapatok nevében Bachmann Bálint (Bachman & Bachmann Építésziroda) és Dr. Stocker György (Stockplan Bt.) a pécsi Szentágothai Kutatóközpont (Science Buliding) tervezéséért.
„Azt gondolom, ez a díj kiváló alkalmat biztosít arra, hogy rangos elismeréssel honoráljuk azon építészeket, akik olyat alkotnak, mely nem csak szép és időtálló, de fenntartható is, s ezáltal hozzájárul, hogy a jövő generációi is élhető környezetet kapjanak örökül. A Bachman & Bachmann Építésziroda Kft. egy olyan pályázatot nyújtott be, melynek megvalósítása során rendhagyó módon érvényesültek az ökoépítészet és a fenntarthatóság elemei.
A Szentágothai Kutatóközpont három épülettömbjét különböző hőenergia-rendszerrel tervezték. Az egyik épületet megújuló energiából termelt távhővel, a másikat talajszondás földhővel fűtik. A harmadik épülettömb két rétegű homlokzata a napenergiát hasznosítja. Az innovatív épületegyüttes intelligens módon (állapotjelzés, mérés, szabályozás, távműködtetés, adattárolás számítástechnika segítségével) működik. A különböző fűtési rendszerek hosszú távú tanulmányozását, összehasonlítását a Pécsi Egyetem építész és épületgépész hallgatói végzik” – indokolta a döntést Fegyverneky Sándor építészmérnök, a “Fenntartható Építészetért” különdíjat odaítélő zsűri elnöke.
A látványtervek és műszaki tervek dr. ifj. Kistelegdi István DLA, PhD-tól származnak. Képek forrása: itt.
EGYÉB PÉCSI ÉPÜLETEKKEL KAPCSOLATOS CIKKEK: