2012 nyarán újabb típusú munkával gazdagodott portfóliónk. Egy bérbeadó lakás megtervezésére és kulcsrakész kivitelezésre kértek fel minket a Corvin sétányon. A teljes munka közel két hónapot vett igénybe, de ebben benne volt a tervezés, a beszerzés, a kivitelezés és még a hetedik emeleti „kertet” is sikerült szalonképesebbé tennünk. A berendezés szinte 100%-ban az IKEA-ból származott, a kivitelezésben pedig ezúttal rokonaink kivitelező csapata segédkezett, így időre és első osztályú minőségben sikerült átadni a lakást, melynek látványterveit a bejegyzésben láthatjátok.
MŰSZAKI TERVEK
A lakás egyik legnagyobb problémája az volt, hogy az eredeti kialakítás szerint az ember belépve gyakorlatilag a konyhába érkezett. Szerencsére konyhabútor még nem volt, csak burkolatok, így sikerült meggyőznünk a megrendelőt, hogy ha már úgyis konyhát tervezünk, akkor oldjuk meg ezt a problémát. A feladat tehát az volt, hogy a bejárat/közlekedő/konyha hármast úgy tervezzük át, hogy egy tiszta közlekedési sáv legyen, és egy viszonylag szeparált konyha.
Az eredeti „L” alakú konyha helyett egy „U” elrendezést választottunk bárpulttal, hogy minden elférjen, és elegendő pultfelület is legyen. A strang fal megnövelésével pedig plusz tárolót nyertünk, amit tálalószekrényként lehet a későbbiekben hasznosítani. A hálószobán is módosítottunk. A fal már szerencsére korábban módosult, nem volt benne a beugró, mikor mi először itt jártunk. A kiegyenesített falon mindössze az ajtót kellett arrébb helyezzük a sarokból, hogy a háló egyik oldalán egy gardróbszekrény mehessen végig faltól-falig.
HANGULATI LAP
Az egész lakásban úgy kellett kialakítani a színvilágot, hogy semleges, világos, uniszex legyen, és minimális költséggel (kiegészítők cseréje, egy-két felület festése) fel lehessen frissíteni, át lehessen alakítani. Ráadásul a divatja múlt bükk-cseresznye kombináción is tompítani kellett (meglévő padló és ajtók), de egyúttal illeszkednünk is kellett hozzá. Úgy döntöttünk tehát, hogy ehhez a fehér, az acél, és a fekete-barna színek kombinációja lesz a legjobb, hiszen ezekhez szinte bármilyen kiegészítő színt lehet társítani, a kéktől a narancson és piroson keresztül a zöldig. Mi a sötét, fáradt türkizt választottuk kiegészítő színnek, mivel ekkor még nem volt ismert a majdani bérlő neme, személyisége, és ez egy viszonylag semleges, de aktuális szín az IKEA palettáján.
LÁTVÁNYTERVEK
A hangulati lapon található IKEA termékek árának összesítése után a költségvetésből némileg faragni kellett, így le kellett mondanunk a tapétáról és a dizájnos lámpákról, de még így is sikerült egy trendi, uniszex és otthonos hangulatot létrehozni látványterveinken (majd pedig élőben is), amelyet mindenki könnyedén a saját képére formálhat a hozott képeivel és dekorációs tárgyaival.
A bejárati ajtó mellé két kis mélységű előszobaszekrény került, az egyik tükör ajtóval. Ez egyrészt növeli a térérzetet, másrészt még utoljára ellenőrizhetjük a sminket távozás előtt!
A parányi előtérből a konyha terébe juthatunk, ahol a pultot térbeforgattuk, és így kialakult egy „L” alakú közlekedősáv, ami körbeöleli a konyhát. A térbe fordított pultnál két reggelizőhelyet is kialakítottunk.
A közlekedő sarkában, a bejárattal szemben, egy apró olvasó, pihenő sarok található, illetve ennek a zugnak a széke a cipők felvételénél is praktikus lehet.
Itt látszik, hogy a konyha milyen jól elkülönül a közlekedősávtól.
A konyhában csak egy csík festésében jön be a szín, illetve olyan kiegészítőkben, mint a függöny, tányéralátét, stb.
A cseppfalat borító acéllemez mágnesezhető, így a receptektől kezdve az üzenetekig bármit lehet rá rögzíteni.
Az egyenletes megvilágításról mennyezeti szpotok gondoskodnak.
A konyhában a fekete-barna a padlón jelenik meg. Sikerült a nappali és étkező bútorokkal tökéletesen megegyező színű és struktúrájú lapot találni.
Mint ahogy a műszaki terveknél már félig-meddig jeleztem, a konyhát a nappalitól és étkezőtől egy széles strang választja el. Mivel ezt megszélesítettük, hogy az állószekrények elférjenek, így nyertünk 40×40 cm helyet, és ide is került a korábban említett állószekrény, amit akár tálalóként, akár kamraszekrényként is lehet használni, hiszen az étkezőből és a konyhából is egy lépéssel elérhető.
A nappali-étkező tere keskeny és hosszú, de a két funkció szépen elhelyezhető volt.
Az elválasztást optikailag egyik oldalon egy állólámpa, másik oldalon az ajtó biztosítja. Itt a teljes hátsó falat befestettük, nagyon jól érvényesülnek rajta a fehér képkeretek. Türkiz függöny, váza, tányéralátétek egészítik ki. A fekete-barna itt is a vízszintes felületeken jelenik meg, az asztalok lapján és a kanapén.
A nappali egyik falára került egy szekrénykombináció a TV-vel.
Csőlátás! 🙂
Az étkezővel szembeni falra képkeretek kombinációja került.
Ezek a székek nagyon tetszenek nekünk. Ha szükséges, akkor az asztalfőre a fekete-barna példány kerül az olvasósarokból.
A másik átalakítandó helyiség a háló volt. Ennek az ajtaját kellett arrébb tenni, hogy egy kellően nagy gardróbszekrényt el lehessen helyezni. Itt a függönyön, ágytakarón kívül a két kis éjjeliszekrény lett türkiz. Ezek olyan olcsók, hogy ha más színre lesz szükség, akkor nem nagy szívfájdalom lecserélni őket.
Az egyik falat teljesen beborítja a tolóajtós gardrób.
A másik szobát ekkor még üresen hagytuk, hogy a majdani bérlő igényei szerint lehessen berendezni. Készült vázlat egy gyerekszobára és egy vendégszobára is, de ennek a szobának a bebútorozását már nem nekünk kellett intéznünk, hanem az albérlőknek. A fürdőt és a wc-t adottságként kellett kezelnünk, mindössze a fürdőbe helyeztünk el egy mosdószekrényt. A burkolatok alapszíne itt is türkiz, így szépen harmonizálnak a lakás többi részével.
A következő cikkben megmutatjuk, hogy milyen volt a lakás előtte, és hogyan folyt az átalakítás, majd a harmadik részben a kész lakásról készült fotókat láthatjátok.
A LAKÁSHOZ TARTOZÓ TOVÁBBI CIKKEK:
65 nm-es albérlet a Corvin sétányon – látványtervek