Átalakítós munkánk kapcsán merült fel legutóbb, hogy a családok számára gyakran csak megfizethetetlen díszpárnák vannak a piacon. Ügyfeleink összesen 3 párnát tudtak venni a Max cityben a rendelkezésre álló keretükből, mert csak ott találtak olyanokat, amik passzoltak a lakásba és amik eléggé tetszettek nekik az árukhoz képest. Már adott volt a max city-s függönyös cégtől, a Fancy Home-tól két piros díszpárna a függöny maradékából, ehhez jött egy baglyos és két szőrös szürke párna az IDdesignból. Ez összesen 5 díszpárna, de egy „L” alakú, nagy méretű kanapén ezek mellé még fér bőven más is. Nem is beszélve arról, hogy a hálószobai ágyon is jól mutatnának, ahol szintén csak két piros párna van a függöny maradékából.
A bevezető után nézzük hát, hogyan is kell könnyen és gyorsan párnahuzatokat varrni minden különösebb előképzettség nélkül, pusztán türelem és alkotni akarás (meg persze néhány eszköz) segítségével.
1. Elmentem az IKEA-ba és vettem INNER párnabeleket. Két darab 50×50-eset és két darab 40×60-asat. Ezen kívül vettem két pöttyös anyagot is. Piros alapon fehér és fekete alapon fehér pöttyöseket.
1. Forró vízben beavattam az IKEA szöveteket. Túl sokáig nem kell áztatni, elég 15 perc is. Fontos, hogy figyeljük az anyagokat. Ha eresztik a színüket, akkor külön-külön áztassuk be az anyagokat és tegyünk ecetet a vízbe.
2. Szárítsuk meg az anyagokat.
3. Száradás után vasaljuk át őket.
4. A függönyös cégtől (Fancy Home) elkértük anno az anyagmaradékokat. A pirosból maradt annyi, hogy egy 50×50-es párna kijöjjön belőle, így ezt a szövetet is átvasaltam.
5. Jöhetett a mérés, szabás. A most bemutatásra kerülő technikának az a lényege, hogy a hátoldalon egymásra lapoljuk a szövetet, így nem kell bajlódjunk cippzárral, gombokkal, pertlikkel. Az egymásra lapolódó részek legalább 20 cm-esek legyenek!
6. Először a magasságot állítottam be. A varráshoz 1,5-1,5 varrásszélességeket hagytam az anyag tetején és alján. Mintás anyagnál mindig törekedjünk arra, hogy a minta szimmetrikus legyen és úgy vágjuk el az anyagot, hogy a mintaelem minél szebben mutasson végül.
7. Becsippentettem a hajtások éleinél az anyagot, hogy varrás közben is tudjam, hol lesz a párna széle, hiszen kifordítva kell majd megvarrni, átfordítás után.
8. Ugyanezt megismételtem a többi anyagnál is.
9. Levágtam az anyag gyári széleit, mert ha duplán behajtjuk elszegésnél, vastag és csúnya lenne az eredmény.
10. Kétszer fél centi behajtásával elszegjük az egymásra lapolódó részek széleit.
11. Varrás után megvasaljuk a varrásszéleket.
12. Most a becsípések és gombostű segítségével fonák oldal felől megvarrjuk a párna tetejét és alját bő 1 cm-es varrásszélességgel.
13. Ha van interlockunk akkor azzal, ha nincs, akkor cikkcakkal elszegjük az anyagot.
14. Ha lockolunk, érdemes elvarrni a cérnát a végeken, hogy mosásnál ne induljon meg a varrás a későbbiekben.
15. Miután elkészültünk az összeállító varrással, vasaljuk készre a párnát fonák oldal felől.
16. Fordítsuk ki a párnát. A sarkoknál kisolló segítségével, óvatosan segítsünk rá belülről, hogy minél szebbek legyenek a csücskök.
17. Gyakorlatilag el is készültünk. Már nincs más dolgunk, mint betenni a párnabelet a huzatba.
18. Díszpárna elölről. Szép szimmetrikusak a pöttyök.
19. Díszpárna hátulról.
20. Az elkészült díszpárnák itthon.
21. A bal felső párna egy régóta itthon hányódó anyagból készült. Legjobban egyébként ez tetszett az anyukának, mert finom a fogása és különleges, rátétes mintája van az anyagnak.
22. Az elkészült párnák a végleges helyükön.
A LAKÁSSAL KAPCSOLATOS TOVÁBBI CIKKEK:
Hogyan csináljuk: képek gyerekrajzok és -alkotások felhasználásával
Hogyan csináljuk: díszpárna készítése könnyen és gyorsan
A bevezető részt itt olvashatjátok:
Egy budapesti lakás újragondolása
A lakás elkészítésének fázisait pedig itt olvashatjátok és nézhetitek végig: