Egy újabb referenciamunkánknak a történetét szeretném bemutatni több részben a blogon, mégpedig egy olyan munkáét, amely átépítéssel, belsőépítészettel, színtervezéssel is járt. Az első részben a műszaki tervek egy része látható, pár kép az eredeti állapotról és néhány helyiséghez készített hangulati lap. Ezt követi majd a látványterveket tartalmazó bejegyzés, majd szép sorban megmutatom, hogyan terveztük meg a helyiségek színvilágát és hogy mi minden tudott elkészülni a tervekből. Sajnos a válság erősen rányomta bélyegét ügyfeleink építkezésére, így a bővítés, festés és burkolás után nem sikerült a teljes bútorozást kivitelezni, de ami késik, nem múlik…
A munka első és legfontosabb feladata az építészeti rész volt. Ügyfeleink két komoly igénnyel fordultak hozzánk.
Egyrészt a hátsó fedett terasz részt falait szerették volna kitolni a homlokzati falakig és egy nagy, négy szárnyú ajtóval megnyitni a hátsó házrészt az udvar felé, valamint a szétdarabolt földszinti helyiségek helyett, tágas egybefüggő teret szerettek volna, ahol mindennek megvan a maga helye.
Másrészt a padlástér hasznosításával szerettek volna egy plusz szobát és fürdőt a legnagyobb gyermek számára.
A hozzáépítéshez és padlástér beépítéshez statikus szakértő szakvéleményét is ki kellett kérni, akinek terveivel lehetővé vált a falak mozgatása és a padlástér beépítése.
FÖLDSZINT (BONTÁSI TERV)
Azt javasoltuk, hogy a hátsó párhuzamosan eltolt falak és a ferde ajtó, továbbá a konyha és nappali közötti, valamint a tároló és a nappali közötti belső válaszfalakat bontsuk el, így egy igazán tágas, szabadon kezelhető tér keletkezett.
FÖLDSZINT (ÉPÍTÉSI TERV)
Az oldalsó homlokzat meghosszabbításával és acél áthidaló gerenda beépítésével a hátsó homlokzaton lehetővé vált az üvegportál beépítése, mely megnyitja a nappalit a kert felé. Egy plusz belső válaszfal pedig lehetővé teszi, hogy a bejárati ajtó felé egy előszoba szekrény kerülhessen, e fal mögé pedig egy dolgozósarok, mely csak a nappali rész felől látható.
EMELET (BONTÁSI TERV)
Ahhoz, hogy a padlástérben keletkező szobákba fel lehessen jutni, egy plusz lépcsőt kellett betervezni. Ezt a födémgerendák helyzete és osztása, valamint a tetősík adott magassága és szöge miatt egyetlen helyre lehetett minimális bontással és építéssel betenni, ez pedig a ferde szögben összefutó ajtók találkozásának környezete.
A (rajzon) két jobb oldali szoba a két lány szobája lesz. A szobák ablakainak szimmetrikussá tételéhez ki kellett venni az egyik tetőtéri ablakot. A bal oldalon megmaradnak a funkciók, alul a szülői háló, felül a fürdő helyezkedik el, ráadásul a fürdők a házban nemrég lettek felújítva, így sem lent, sem fent ezekhez nem kellett nyúlnunk.
ÉPÍTÉSI TERV (EMELET)
A felső lány szobában az ablakok szimmetrikusak lettek, a szobákból elfalazott 2-2 nm-es részeken pedig keletkezett egy lépcső, alatta tárolási lehetőséggel. A beugró részek ugyan elvesznek némi teret a szobákból, de a mögöttük kialakuló részekben kuckós alvó sarkokat lehetett létrehozni. A középrészen a négy új zöld ablak a padlástér új ablakait jelöli.
A padlástéren készített fotók alapján és személyes bejárás során sikerült megállapítania a statikusnak, hogy az épületszerkezetek alkalmasak a beépítésre.
ÉPÍTÉSI TERV (PADLÁSTÉR)
A keletkezett 4 új ablak elegendő fényt juttat az új, fiú birodalomba, de betervezésükkor nagyon körültekintően kellett eljárni a tetőre kerülő új napkollektorok miatt. A padlástéren egy apró előtérből nyílik (a rajzon fenn) egy kis fürdő zuhannyal és egy szoba (rajzon lenn) tanuló, alvó és társalgó sarokkal.
A földszinti lépcső eléggé szedett-vedett volt eltérő felépőkkel, labilis korlátokkal, így ezt mindenképpen újra kellett tervezni, osztani.
LÉPCSŐTERV (LENTI LÉPCSŐ)
A padlástérbe felmenő húzott karú lépcső a két ferde ajtó találkozásától indul. Itt a még használható, legkisebb alapterületű megoldást kellett alkalmaznunk, hogy a lányok szobájából minél kevesebbet vegyünk el.
LÉPCSŐTERV (FENTI LÉPCSŐ)
Végül pár meglévő elem, amely az alapot szolgáltatta a belsőépítészeti tervezés során: a boltozatos borospince és különböző jobb, rosszabb állapotban lévő családi emlékek, festmények.
Az inspirációs képek összegyűjtése után három hangulati lap készült. A közösségi terek és hálószoba toszkán hangulatú, a lány szoba apró, üde színfoltokat kapott, a fiú szoba hangulati lapja pedig szintén tartalmaz izgalmas színeket a fa burkolat és bútorok között. A harmadik gyermek, a kisebbik lány bútora adott volt, így ott csak egy falszínt kellett választanunk a meglévő bútorokhoz.
HANGULATI LAP (KÖZÖSSÉGI TEREK)
HANGULATI LAP (LÁNY SZOBA)
HANGULATI LAP (FIÚ SZOBA)
BÚTOROZÁSI TERVEK
A lakáshoz sok-sok bútorozási, villany és gépész terv is készült. Ezek közül pár bútorozási tervet mutatok meg, melyeken a mennyezeten futó gerendák osztási terve látható, továbbá számtalan általunk tervezett bútor befoglaló mérete.
Az első képen az látszik, hogy a dolgozót takaró fallal sikerült egy fókusz pontot létrehozni a földszinten. Ezen a falon téglaburkolat van egy festménnyel. Ehhez szépen igazodik a hangulatos étkező a tálaló szekrényekkel. A (rajzon) fenti részen helyezkedik el a nappali a tv néző résszel és könyvespolcokkal, (rajzon) lent a konyha a reggeliző pulttal, (rajzon) bal oldalon középen pedig egy folyosószekrény. Fölötte található a a rejtett dolgozó saját ablakkal és sok fénnyel. A konyhát az étkező résztől vizuálisan egy kovácsolt vas térelválasztó szeparálja el, amely tovább erősíti az enteriőr toszkán hangulatát.
A történet hamarosan folytatódik!
A SOROZAT TOVÁBBI RÉSZEI: