A 13. Velencei Építészeti Biennálén tett látogatásunkról készült fotósorozatunk bemutatásának utolsó részéhez értünk. Korábbi bejegyzéseinkből – melyeket a bejegyzés végén találhattok – már számos pavilont és helyszínt megismerhettetek. Az előző bejegyzésben a Gardini területén található azon pavilonok szerepelnek ABC sorrendben, akik a Giardinit kettészelő folyó Velence központjához közelebb elhelyezkedő felén találhatóak. Most pedig következzenek az utolsó, eddig be nem mutatott kiállítások, melyek a hídon túl helyezkednek el, közöttük pár mondatban bemutatva két kedvenc pavilon is szerepel, mégpedig a Román pavilon és a zsűri különdíját kiérdemlő Lengyel pavilon.
GIARDINI TÉRKÉPE
AUSZTRIA
A kiállításról bővebben itt és itt olvashattok.
BRAZÍLIA
A kiállításról bővebben itt és itt olvashattok.
EGYIPTOM
A kiállításról bővebben itt olvashattok.
LENGYELORSZÁG – ZSŰRI KÜLÖNDÍJ
A lengyel pavilon esetében nehezebben érhető tetten a biennálé témája, viszont kétségkívül nagyon érdekes élmény volt. A hatalmas tér teljesen üres, szürkére festett, simára vakolt falakkal és sima álpadlóval, elsőre nem is értjük, hogy mi benne a lényeg. A tapasztalást nem is a szemnek szánták, azért a teljesen semleges látvány. A térben megállva a padló és a falak remegésén keresztül nem csak hallás útján, hanem tapintással, illetve a talpunkon keresztül is érzékelhettük a hangokat, melyek az épület szerkezetében keletkeztek. Kicsit olyan volt, mintha egy nagyon távoli földrengés hatását érzékeltük volna. Tulajdonképpen egy óriási hangszóró belsejében álhattunk.
A kiállításról bővebben itt és itt és itt és itt olvashattok.
ROMÁNIA
A 2012-es Velencei Építészeti Biennálén Play Mincu címmel jött létre kiállítás a román pavilonban. A kiállítás címe tisztelgés a legendás építész, politikus és a román School of Architecture iskola létrehozója előtt, aki nem más, mint Ion Mincu. A román pavilon öt kurátora: Emil Ivanescu, Irina Bogdan, Ana Costantinescu, Laura Iosub és Paul Popescu. Az általuk létrehozott kiállítás bevonja a közönséget több módon is. A látogatók pecséteket készítettek dombornyomó bélyegzővel, hogy reprodukálják a leghíresebb Ion Mincu által tervezett épületeket, vagy hogy megjelenítsék neves építészek és művészek idézeteit. A bélyegek arra utalnak, hogy egy építésznek milyen bürokratikus akadályokkal kell megbirkóznia.
A kiállításról bővebben itt és itt olvashattok.
SZERBIA
A kiállításról bővebben itt és itt olvashattok.
VELENCE AKADÁLYMENTESÍTÉSE
GIARDINI
Fotók: Hujber-Nagy Aletta
A Velencében készült cikk sorozat további részei:
13. Velencei Építészeti Biennálé: MAGYAR PAVILON
13. Velencei Építészeti Biennálé: OROSZ PAVILON
13. Velencei Építészeti Biennálé: BIENNALE COFFEE SHOP
13. Velencei Építészeti Biennálé: NEMZETEK PAVILONJAI 1.
13. Velencei Építészeti Biennálé: NEMZETEK PAVILONJAI 2.