A természetes anyagok modern építészetben való felhasználását bemutató minisorozatomat a vályoggal folytatom. Ma már sokan szinte azt sem tudják, hogy mi is ez az anyag, holott az egyik legősibb, és szinte a világ minden részén használt építőanyagról van szó. Lényegében ahol kevés volt a fa és a kő, ott mindenütt a vályog valamilyen fajtáját használták házépítéshez. Kevesen tudják, de a kínai Nagy Fal sivatagos részeken áthaladó szakaszai is ezzel a technológiával készültek. Talán meglepőnek tűnik ennek az anyagnak a modern építészetben való felhasználása, de a következő képek azt hiszem mindenkit meg fognak győzni arról, hogy egy olyan izgalmas anyagról van szó, melynél maga az építési technológia is rendkívül látványos hatásokat eredményez.
Néhány szóban az anyagról: A vályog egy kevert talajfajta, mely agyagból, homokból, kis szemcséjű kavicsból és iszapból áll. Ha ehhez a talajhoz vizet és szalmát vagy töreket keverünk, építésre alkalmas vályogot kapunk. A vályog két legjelentősebb építési módja a vert fal, és a napon szárított téglából rakott fal.
Előnyei:
– Jó páraszabályzó képesség: ha túl sok a lakás párája felveszi a felesleget, ha kevés, lead neki párát. Ha semmi mást nem tudna csak ezt, már akkor is az egyik legjobb építőanyag lenne.
– Jó hőtároló tömeg: az általában használt nehéz vályog téglák 1500-1700kg/m3 sűrűségük miatt sok hőt tudnak tárolni, ami télen is, de főleg nyáron nagyon hasznos. Nem véletlen hogy a 60cm vastag falú parasztházakban nyáron szinte fázik az ember ha bemegy.
– Kevés energiába kerül a használata. 5kwh/m3, ennek több tíz illetve százszorosába kerülnek a modern anyagok.
– Környezetbarát, nyom nélkül lebomlik könnyen, volt – nincs, ha nem kell.
– Újrafelhasználható, ha vizet kap újra formálható lesz, átrakható, alakítható, aztán mikor kiszáradt megint erős, szilárd, teherhordó.
Hátrány:
– Korlátozott nyomószilárdság.
– Óvni kell a víztől, mert az teszi csak tönkre.
Az alábbi képeken Rick Joy és más tervezők alkotásai láthatók. Rick Joy házai a sivatagban épülnek, így nem kell a víz károsító hatásától tartani. A falak vert technológiával készülnek, melyeket a kiszáradás után tökéletes formára csiszolnak. Ezek a falak a házak belsejében is többnyire látszó vályog formájában maradnak meg. A vályogot bátran kombinálja fával, fémmel, üveggel. A legmodernebb építési formákat és eszközöket alkalmazza, így házai nem sivatagi buckalakásokra emlékeztetnek, hanem kortárs építészeti csodákká válnak. Gyakorlatilag a látszó betonhoz hasonlatos összképet eredményez a látszó vályog, de réteges, szabálytalan szerkezete, melegebb színei miatt sokkal barátságosabb hatásúak ezek az épületek, mint látszó betonból készült társaik.
Ha tetszett a bejegyzés, csatlakozz a hna design Facebook táborához itt, hogy minden új cikkünkről és munkánkról értesülhess!